Radost, krása i užitek
Indický běžec – radost, krása i užitek
Indický běžec se stal v posledních letech velmi populárním zvířetem a to zejména proto, že je přirozeným nepřítelem všude přemnožených slimáků a plzáků. Zahrady obecně ohrožují hlavně oranžovohnědí plzáci španělští , na které nepůsobí téměř žádný komerční přípravek. Navíc jsme při silné invazi těchto škůdců nuceni do zahrady neustále vpravovat chemické a k přírodě ne moc šetrné prostředky, což zcela určitě není přáním příznivců zdravé zahrady. Výjimkou jsou přírodní produkty od společnosti Neudorff, jejichž výrobce vsadil na přípravky na čistě přírodní bázi. Příznivcům ekologického zahradničení se však nabízí ještě jedna zcela přírodní, navíc krásná a užitečná alternativa likvidace slizských tvorů v zahradě – chov kachny indického běžce. Ne každý mu ale dokáže zajistit vše, co k životu potřebuje. Nemůžeme si totiž myslet, že jej pustíme na zahradu a bude žít jen ze slimáků!
Indický běžec je stejně jako my lidé živým tvorem a jako takový potřebuje ke svému životu určité podmínky, které bychom mu měli zajistit. O nich je zmínka v jiné části tohoto webu. Jeho chov však stručně vystihují slova našich starých chovatelů: indického běžce chováme „pro krásu, radost a užitek“, stejně jako se u nás desítky let chovají jiná drobná hospodářská zvířata.
Radost přináší svým chovatelům už svým temperamentem, který ho činí velmi aktivní kachnou. Běžci, pokud mají dostatečný prostor, jsou v zahradě prostě všude. Svojí postavou, chůzí připomínající pochod tučňáků a hejnovým chováním, kdy při změně směru pohybu jedné kachny za ní jako mávnutím proutkem míří všechny ostatní, rozesmějí snad každého, kdo na zahradu zavítá. A pokud se nám podaří odchov, myslím tím přirozený, je o radost postaráno na dlouhou dobu.
Krásu lze spatřit ve variabilitě jejich zbarvení, v ladnosti křivek jejich těla stejně jako v lehkosti pohybu, který nemá mezi kachnami srovnání. Krásu dokreslují tyto kachny celé zahradě, když se v podvečer procházejí po posekaném trávníku nebo leží v poledne pod stromem a vychutnávají si siestu po dobrém obědě. Každého pozorovatele a milovníka přírody uchvátí i jejich ranní koupel nebo jen běžné pozorování jejich chování. Jsou zkrátka perlou každé zahrady, které neublíží. Naopak!
Užitek přinášejí ne jeden. V prvé řadě jsou to vejce. Vždyť snáška běžce je běžně kolem 150 vajec a nechceme-li všechna vejce vyžít k líhnutí, skvěle nahradí ta slepičí. Mají větší podíl žloutku a jsou oceňována zejména při vaření. Masa na běžcích mnoho není, ale jejich maso je (prý) velmi chutné a křehčí než u třeba kachny pekingské. Jen je třeba počítat s tím, že na talíři běžnému strávníkovi nestačí čtvrtka kachny jako obvykle, nasytí jej spíše půlka. (Pozn. Já osobně jsem maso běžce nikdy neochutnal a ani neochutnám, admin Lukáš) V neposlední řadě jsou tu ti slimáci, jejichž populaci jsou běžci skutečně schopni v zahradě, do níž mají denně přístup, zlikvidovat. Je velmi zábavné sledovat, jak svými zobáky prozkoumávají každý kout v zahradě a hledají jak dospělce tak různá vývojová stádia. Pochutnávají si zejména na vajíčkách a menších jedincích, ale neuteče jim ani ten největší plzák. Nemůžeme si však myslet, že si domů přivezeme pár kachen a za týden je po slimácích. Stejně jako se nerozmnožili za 14 dní, ale trvalo to, musíme dát běžcům čas, aby si všechny škůdce našli. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že na zahradě cca 2 500 metrů čtverečních zlikvidovali 4 běžci slimáky za rok. Je nutné jim v tom ale také trochu pomoci. To znamená pravidelně sekat trávu. Umožnit jim přístup všude. Svým zobákem na dlouhém krku prozkoumají každý kout zahrady a téměř s jistotou vytáhnou ze škvíry dospělého nebo mladého plzáka. Tak postupně všechny zlikvidují. Nemusíme se přitom bát, že by rostliny nebo zahradu zničili. Indický běžec je velmi lehké plemeno kachen, které se pohybuje s lehkostí a jeho šlápnutí do záhonu ničemu neublíží. Výjimkou je salát, mangold a křehká listová zelenina, kterou kachny milují. S likvidací slimáků jim můžeme pomoci i tím, že nebudeme za každou cenu zahradu zbavovat jakéhokoli materiálu. To znamená, že pokud někde v koutě založíme skládku listí, odřezků, klacků, kam se může schovat ježek, slepýš a další přirození predátoři slimáků, jejich výskyt tím můžeme také omezit. Je také důležité si uvědomit, že indický běžec nemůže žít jen ze slimáků, potřebuje samozřejmě běžnou stravu pro kachny. O krmení a o chovu kachen se lze dozvědět více v jiných sekcích tohoto webu.