Příroda nebo chemie?
Zvířata jsou přátelé člověka. Zarputilí pesimisté nechť si poslouží a ochránci zvířat laskavě prominou. Řeč bude o kachně. Proč? Trápení se slimáky nebere konce, přestože loňská zima byla poměrně tvrdá. A protože kachny všeobecně, a indičtí běžci zvlášť, jsou od přírody postrachem slizkých trapičů, zažívají opeřenci v našich zahradách nebývalý boom. Už teď si rezervujte u chovatelů jarní potomstvo, protože v některých regionech je doslova vymeteno!
Slizká pochoutka už stála nejednu kachnu život. Indický běžec totiž bezpodmínečně potřebuje vodu, aby dokázal zamilovanou pochoutku pozřít. Chovatelé indických běžců doporučují umístit do zahrady několik vodních zdrojů a zabránit tak úhynu udušením. Kachny se ale také rády koupou a na malém prostoru se kolem jejich koupaliště rychle vytvoří blátivá kaše.
Návnada na slimáky naopak žádné louže nedělá, jen se prostě válí po záhonech. Také se nemusí krmit a především nepotřebuje chráněný výběh o rozměru alespoň 60 krát 120 cm, kde by přečkala nejen noc, ale třeba i období ptačí chřipky. Suché místečko v uzamčené skříňce s chemickými přípravky jí úplně stačí. Prostě tam tak leží a čeká, až nastane její čas. Příroda, nebo chemie – to je, oč tu běží. Britský následník trůnu jde příkladem a je zapřísáhlým přítelem kachen. Návnada na slimáky u něj nemá šanci. Nechť tedy žije kachní chov? Budiž. Alespoň do Vánoc.
Garten EDEN, srpen 2009.